Aktualności

Stało się. Zakaz sprzedaży „spalinówek” przegłosowany

28 marca Rada UE przyjęła rozporządzenie zakładające redukcję emisji CO2 o 100 proc. po 2035 r. Za nowymi regulacjami opowiedziały się 23 kraje wspólnoty, a trzy wstrzymały się od głosu. Przeciwna zakazowi była wyłącznie Polska.

Nie pomogły próby tworzenia nieformalnej koalicji, apele Włoch, Polski i kilku innych krajów Europy Wschodniej. We wtorek 28 marca Rada UE przegłosowała tzw. zakaz sprzedaży samochodów spalinowych, który wejdzie w życie po 2035 r. Jedynym odstępstwem od reguły będą auta korzystające z e-paliw – ten punkt stał się w ostatnich tygodniach elementem sporu między Komisją Europejską a Niemcami, które domagały się rewizji dotychczasowych ustaleń. Obie strony doszły jednak do porozumienia, a KE zobowiązała się do przedstawienia odpowiedniego wniosku, który umożliwi w przyszłości wykorzystywanie tego rodzaju napędów.

Jakie znaczenie dla branży motoryzacyjnej ma uzyskane przez Niemcy ustępstwo w sprawie paliw syntetycznych? Na chwilę obecną ocenia się, że tego typu rozwiązanie nie ma uzasadnienia ekonomicznego, a nawet w przyszłości będzie ono miało znaczenie tylko w przypadku wąskiego grona najdroższych pojazdów.

Zakończenie sporu z Niemcami sprawiło jednak, że Rada UE nie miała problemów z uzyskaniem niezbędnej większości. Za redukcją emisji CO2 w transporcie do zera opowiedziały się 23 państwa. Od głosu wstrzymały się Bułgaria, Rumunia oraz Włochy, zaś sprzeciw wyraziła jedynie Polska. Głosowanie Rady UE krytycznie oceniła minister klimatu Anna Moskwa –  Polska głosowała przeciw zakazowi rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 roku. Nietransparentne i nieformalne dyskusje, gdzie Niemcy forsują rozwiązania korzystne głównie dla swojego rynku, pokazują, że nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją. Naszym zdaniem czynnikiem decydującym o wyborze technologii na kolejne dziesięciolecia powinien być rynek i społeczeństwa, a nie przymus UE – przekazała przedstawicielka rządu.

Oprócz celu ostatecznego – rezygnacji ze sprzedaży nowych samochodów spalinowych – regulacja przewiduje również cel pośredni, czyli redukcję emisji dwutlenku węgla o 55 proc. dla aut osobowych (i o 50 proc. dla pojazdów dostawczych) do końca dekady.

A czy to oznacza, że Unia ostatecznie postawiła już kropkę na sprzedaży nowych aut napędzanych benzyną bądź dieslem? Niekoniecznie, bo jeden z przegłosowanych mechanizmów zakłada, że w 2026 r. Komisja dokona szczegółowej oceny postępów nad rozwojem elektromobilności wraz z możliwością zmiany przepisów, gdyby okazało się, że elektryczna rewolucja nie przebiega zgodnie z planem.  

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Europa na półmetku
Redakcja
22/7/2024
Aktualności
Tomasz Wróbel. Koszykarska szkoła życia
Redakcja
18/7/2024
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.