Aktualności

Transakcja dekady na ostatniej prostej. Holding 1 z listem intencyjnym z RRG Warszawa

Holding 1, w którego skład wchodzi Grupa PGD, przymierza się do kupna RRG Warszawa. Między obiema stronami został już podpisany list intencyjny – potwierdził to w rozmowie z naszą redakcją Tomasz Mróz, dyrektor wykonawczy Renault Polska.

Zanim jednak transakcja wejdzie w życie, potrzeba jeszcze m.in. zielonego światła ze strony UOKiK-u. To formalność, choć czasochłonna – jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie w innych źródłach, obie strony mają nadzieję na finalizację zakupu późną jesienią br. Jeśli po drodze nie wydarzy się nic niespodziewanego, Holding 1 wzbogaci się o cenne lokalizacje RRG Warszawa, a także nowe marki – Renault i Dacię (nowe w Polsce, bo na Słowacji z Grupą Renault współpracuje siostrzana spółka Grupy PGD – Euromotor). Co ważne, chodzi tu o zakup całej spółki, a więc zarówno działalności operacyjnej (w tym kadry pracowniczej), jak i nieruchomości.

Patrząc na obroty oraz wolumeny RRG Warszawa, można zaryzykować stwierdzenie, że znajdujemy się w przededniu największej transakcji dealerskiej w historii polskiego rynku, której wartość opiewa zapewne na kwotę dziewięciocyfrową. Trzy „dealerskie” spółki Holdingu 1 (Grupa PGD, DF Grupa PGD, Westmotor Grupa PGD) wygenerowały w pandemicznym 2020 r. przychody na poziomie niemal 1,5 mld zł. RRG Warszawa osiągnęło w tym czasie ponad 449 mln zł. Taki wzrost potencjału to ewenement na polskim rynku transakcji między dealerami – w 2021 r. 4 z 6 transakcji dotyczyły wyłącznie nieruchomości, a 2 nabyte firmy generowały przychody w żaden sposób nieporównywalne z siłą biznesową kupujących.

Jeszcze ciekawiej robi się, gdy spojrzymy na wolumeny sprzedaży nowych aut. W 2021 r. łączna sprzedaż Grupy PGD oraz RRG Warszawa sięgnęła 22 219 samochodów. Dla porównania obecny lider naszego rynku, Grupa Cichy-Zasada, osiągnął w tym samym czasie liczbę nieco ponad 20,5 tys. szt. Nie da się więc wykluczyć, że Grupa PGD już niedługo zawalczy skutecznie o odzyskanie pozycji numer jeden na krajowej Liście TOP50.

Spodziewana transakcja między RRG Warszawa a Holdingiem 1 wpisywałaby się w zmianę modelu biznesowego RRG w Europie, ponieważ Grupa Renault rozpoczęła już proces przekazywania działalności dealerskiej na terenie Europy w prywatne ręce – dzieje się to m.in. we Francji, w Belgii, Austrii, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Jak widać, nadeszła kolej i na Polskę.


Sprzedaż nowych aut i przychody Grupy PGD oraz RRG Warszawa:

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.