Aktualności

Transportują nadzieję

Firma Autogala postanowiła wesprzeć swoimi samochodami Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Jednym z aut mali pacjenci… samodzielnie dojeżdżają na blok operacyjny, drugie zajmuje się transportem zespołów transplantacyjnych i organów.

Dzieciństwo zwykle kojarzy się z beztroską i brakiem poważniejszych problemów. Większość dzieci swoją uwagę dzieli między zabawę a naukę, co nie przysparza im zwykle zbyt wielu trosk. Większość, ale nie wszystkie. Jest przecież duża grupa dzieci, które muszą się zmagać z rzeczywistością przytłaczającą nawet dorosłych. Część z nich już od pierwszych lat – a niekiedy nawet dni – życia jest zmuszonych walczyć z ciężkimi chorobami, z efektami wypadków czy wad wrodzonych. Chore dzieci nie mogą sobie pozwolić na tyle beztroski, co ich zdrowi rówieśnicy, muszą się za to wykazać determinacją i odwagą, by wrócić do zdrowia.

Autem na blok

Takich właśnie małych, ale odważnych pacjentów postanowił wesprzeć w ich powrocie do normalnego życia i zdrowia warszawski dealer Volvo, firma Autogala. W październiku ubiegłego roku dealer nawiązał współpracę z Instytutem „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. IPCZD jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. Jest także instytutem badawczym, pracującym na rzecz nowoczesnej pediatrii. Pierwszego pacjenta przyjęto do Centrum Zdrowia Dziecka już w 1977 r. W 1995 r. szpital uzyskał status prawny jednostki badawczo-rozwojowej. Placówka cały czas się rozwija, realizując kolejne nowatorskie projekty. Jednym z nich była zapoczątkowana w ubiegłym roku akcja #autemnablok. – Poszukiwani byli chętni darczyńcy, którzy przekażą dla małych pacjentów elektryczne, zdalnie sterowane samochody. Dzieci miały tymi autami dojeżdżać samodzielnie na blok operacyjny. Chciano w ten sposób zapewnić maluchom nieco atrakcji w szpitalnej rzeczywistości i zniwelować stres związany z operacją i hospitalizacją. Kiedy dowiedzieliśmy się o inicjatywie, nie wahaliśmy się. Elektryczne Volvo S90 na pilota zostało szybko przygotowane i 28 października pojawiło się w Centrum Zdrowia Dziecka, aby służyć najmniejszym pacjentom – mówi Beata Kozieł, kierownik marketingu firmy Autogala.

Nietypowy sposób transportu na blok operacyjny cieszył się dużym zainteresowaniem pacjentów, rodziców i personelu. – Dowożenie dzieci autkiem na blok operacyjny to pomysł zaadaptowany przez nas z zagranicy. Inicjatywa bardzo spodobała się naszym pacjentom i ich rodzinom. Niestety, z powodu wymogów związanych z zapobieganiem epidemii koronawirusa, musieliśmy wstrzymać transport dzieci małym samochodem. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłości uda się wrócić do tego projektu, bo spełniał swoją funkcję, dodając dzieciom odwagi i poprawiając ich nastrój przed zabiegiem – mówi Katarzyna Gardzińska, rzeczniczka Centrum Zdrowia Dziecka.

Pomoc w potrzebie

Zabawkowe auto, którym dzieci dojeżdżały na blok operacyjny, stało się początkiem szerszej współpracy firmy Autogala z Centrum Zdrowia Dziecka. – Przy okazji przekazania tego autka przedstawiciele naszej firmy, wraz z członkiem zarządu Autogali Rafałem Iwanoskim, odwiedzili szpital. Wizyta w Centrum była okazją do wielu ciekawych i inspirujących spotkań i rozmów. Wspaniały zespół lekarzy i pielęgniarek pozwolił nam zajrzeć za kulisy ich ciężkiej, wymagającej, ale też satysfakcjonującej pracy. Szczególne wrażenie zrobiły na nas odwiedziny na oddziale transplantacji narządów: kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów prof. Piotr Kaliciński oraz dyrektor IPCZD dr Marek Migdał w przejmujący sposób opowiedzieli nam o codziennych wyzwaniach i potrzebach całego zespołu ratującego życie dzieci – mówi Beata Kozieł z firmy Autogala.

Pod koniec lutego do CZD przyjechało z kolei nowe Volvo XC90 od dealera. Samochód służy jako ambulans do przewozu zespołu transplantacyjnego i narządów do przeszczepów

Podczas tamtej wizyty wspomniano, że jednym z problemów jest brak odpowiedniego transportu do przewozu zespołu transplantacyjnego i organów do przeszczepu. – Zespół lekarzy i pielęgniarek transplantacyjnych pokonuje ogromne odległości. Przemieszczając się po całej Polsce, spędza wiele godzin w trasie, by po długiej i męczącej podróży wykonywać zabiegi przeszczepienia narządów. To niezwykle trudna i odpowiedzialna praca, która wymaga tak prozaicznego, wydawałoby się, wsparcia jak duży, wygodny i bezpieczny samochód. Ta wizyta bardzo nas poruszyła. I skłoniła do przekazania szpitalowi odpowiedniego dla jego potrzeb samochodu – tłumaczy przedstawicielka dealera.

Ambulans dla narządów

Ostatniego dnia lutego tego roku do Centrum Zdrowia Dziecka przyjechało nowe Volvo XC90 od dealera, które od tamtej chwili wspiera pracę Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Wątroby IPCZD. Data przekazania auta nie była przypadkowa. Tego dnia świętowano bowiem obchody 30-lecia pierwszego udanego przeszczepu wątroby w Polsce wykonanego w Instytucie. Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Wątroby IPCZD jest jednym z najbardziej aktywnych ośrodków transplantacji narządów u dzieci na świecie oraz jedyną tego typu placówką w Polsce. W Centrum Zdrowia Dziecka wykonano już ponad 1000 transplantacji nerek, ponad 800 transplantacji wątroby i kilkadziesiąt przeszczepień wielonarządowych.

Co roku wykonywanych jest tu od 70 do 90 przeszczepień narządów naczyniowych, zarówno od zmarłych dawców, jak i w programach transplantacji narządów od dawców żywych. Samochód od firmy Autogala służy jako ambulans do przewozu zespołu transplantacyjnego i narządów do przeszczepów. – Auto zostało użyczone bezpłatnie. Zadbaliśmy o ubezpieczenie ambulansu, pokryjemy też wszelkie koszty eksploatacji auta – mówi Beata Kozieł. Zespół transplantacyjny pokonuje do 1200 km podczas jednej procedury (a ta może trwać nawet do 20 godzin).

Samochód szyty na miarę

Samo auto jest wyposażone w trzy rzędy foteli i umożliwia podróżowanie 7 osobom jednocześnie. Posiada też sygnalizację świetlną i dźwiękową, zgodną z wymogami postawionymi pojazdom uprzywilejowanym. Samochód posiada charakterystyczny żółty kolor, z czerwonym i niebieskim pasem odblaskowym umiejscowionym wzdłuż nadwozia. Znajduje się na nim widoczny napis: Zespół Transplantacyjny Centrum Zdrowia Dziecka. – Do tej pory autem od firmy Autogala udało się wyjechać już do 14 przeszczepów wątroby. Bardzo nas cieszy współpraca z dealerem i reakcja firmy na potrzeby szpitala, jak również naszych pacjentów. Auto sprawdza się świetnie, spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca będzie się układać równie owocnie – mówi Katarzyna Gardzińska z Centrum Zdrowia Dziecka.

Dealer będzie współpracował ze szpitalem przez kolejne lata. – Świadomość, że nasze samochody pomagają ratować życie dzieci, przynosi nam ogromną radość i satysfakcję, dlatego nasza współpraca z Centrum Zdrowia Dziecka jest zaplanowana na wiele lat. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas Volvo przyczyni się do realizacji wielu udanych przeszczepów u małych pacjentów – podkreśla Beata Kozieł.

Dwa auta od dealera sprawiają, że trudna rzeczywistość, z którą muszą się mierzyć mali pacjenci i personel Centrum Zdrowia Dziecka, staje się po prostu łatwiejsza. Mały samochód, którym dzieci dojeżdżały na blok operacyjny, poprawiał im nastrój w bardzo stresującej chwili, jaką jest bez wątpienia każda operacja, zaś auto do transportu zespołu i organów do transplantacji wiele razy pomogło ratować życie: dosłownie przywoziło małym pacjentom nadzieję na pozytywne zakończenie ich trudnej walki o zdrowie. To chyba najbardziej pozytywny przykład wykorzystania samochodu z salonu, jaki można sobie wyobrazić.

Skontaktuj się z autorem
Izabela Dziurlikowska Linkedin
dziennikarz miesięcznika "Dealer"
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Toyota ze wzrostem w I kw.
Redakcja
19/4/2024
Aktualności
Pierwszy spadek w 2024 r.
Redakcja
18/4/2024
Aktualności
Samochód od dealera
Redakcja
17/4/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.