Aktualności

UK nieprzygotowane na elektryfikację?

Wielka Brytania do 2030 r. wyprodukuje jedynie 4 proc. aut elektrycznych na terenie Europy – wynika z raportu federacji Transport & Environment (T&E). Tymczasem jeszcze w 2018 r. UK odpowiadało za połowę europejskiej produkcji „elektryków”.

Powyższe prognozy są uzasadnione ciągłym brakiem inwestycji w brytyjskich fabrykach, które przygotowałyby je na produkcję „elektryków”. Według T&E w 2030 r. połowa aut produkowanych w Europie będzie zasilana energią elektryczną; w UK wartość ta miałaby być dwukrotnie mniejsza.

Do tych mało optymistycznych prognoz odniósł się Greg Archer, dyrektor ds. transportu i środowiska w Wielkiej Brytanii. Archer stwierdził, iż „dinozaury” z brytyjskiego przemysłu samochodowego „wyginą” w ciągu dekady, chyba że dokonają inwestycji i przekształcą produkcję tak, żeby służyła modelom elektrycznym.

Dodajmy, że z analizy T&E wynika, iż wśród koncernów motoryzacyjnych prowadzących produkcję na terenie Wielkiej Brytanii najmniej przygotowana na elektryfikację jest Toyota. Koncern stawia bowiem na dalszą produkcję aut hybrydowych w swojej fabryce w Derby. Drugą pozycję zajmuje z kolei Jaguar Land Rover (w zeszłym roku firma została ukarana grzywną w związku z niedostateczną redukcją CO2). Na dalszych miejscach mamy kolejno BMW i Stellantis.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Aktualności
Polski debiut marek Omoda i Jaecoo
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.