Aktualności

UOKiK podejrzewa Kię i jej dealerów o zmowę rynkową

Wskutek zmowy rynkowej sprzedaż samochodów marki Kia może odbywać się z naruszeniem prawa konkurencji – podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem urzędu ewentualne niedozwolone działania mogą skutkować m.in. wyższymi cenami pojazdów.

Pracownicy UOKiK w towarzystwie policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech przedsiębiorstw. Działanie było związane z postępowaniem wyjaśniającym, które wszczął prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Według urzędu spółka Kia Polska i współpracujący z nią dealerzy mogli zawrzeć porozumienie ograniczające konkurencję.

„Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku, a także zmowy cenowej oraz przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być odpowiedzialne za uzgodnienia. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, ma on niewątpliwie znaczącą wartość dowodową” – twierdzi Tomasz Chróstny.

Monika Krzesak, specjalistka ds. PR Kia Polska, potwierdziła w oświadczeniu przesłanym PAP, że 31 maja zakończyło się przeszukanie w siedzibie spółki w ramach postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez prezesa UOKiK oraz zapewniła, że spółka w pełni współpracowała z urzędem podczas przeszukania. „Informujemy jednocześnie, iż spółka nie jest stroną postępowania antymonopolowego i nie zostały jej postawione żadne zarzuty naruszenia prawa konkurencji” – czytamy.

UOKiK zaznacza, że jest w trakcie prowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie, nie zaś przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, urząd rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty określonym podmiotom. Co grozi za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję? Kara wynosząca do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Z kolei na menedżerów odpowiedzialnych za zawarcie zmowy organy mogą nałożyć karę w wysokości do 2 mln zł.

Źródło: UOKiK, PAP

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Toyota ze wzrostem w I kw.
Redakcja
19/4/2024
Aktualności
Pierwszy spadek w 2024 r.
Redakcja
18/4/2024
Aktualności
Samochód od dealera
Redakcja
17/4/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.