Aktualności

USA: 4,5 mln “używek” amerykańskiego TOP100

Automotive News opublikował zestawienie 100 największych dealerów aut używanych w Stanach Zjednoczonych oparte na wolumenie sprzedaży detalicznej.

A ten w przypadku największych musi robić wrażenie. Niekwestionowanym numerem jeden za rok 2021 r. pozostaje CarMax, firma koncentrująca się wyłącznie na segmencie pojazdów z rynku wtórnego. Przed rokiem amerykański gigant sprzedał w „detalu” ponad 920 tys. aut.

Na pozycji wicelidera umocniła się Carvana, kolejna grupa wyspecjalizowana w pojazdach używanych, a do tego prowadząca działalność w modelu online. Pomimo spadków na giełdzie Carvana może pochwalić się niemal 80-proc. wzrostem sprzedaży, a ze „sklepów” sprzedawcy w 2021 r. wyjechało już 425 tys. aut. Trzecie miejsce utrzymał tegoroczny zwycięzca w kategorii nowych samochodów – Grupa AutoNation z wolumenem 304 tys. „używek”.

Łącznie firmy z amerykańskiego TOP100 zarejestrowały w 2021 r. aż 4,5 mln pojazdów, o 26 proc. więcej niż w 2020 r., ale też o 22 proc. więcej niż w 2019 r., jeszcze przed wybuchem pandemii. Co ciekawe, to niewiele ponad 10 proc. tamtejszego rynku “używek”, który w 2021 r. osiągnął wolumen rzędu 40 mln pojazdów.

Tamtejsi sprzedawcy mogą też pochwalić się imponującym wskaźnikiem sprzedaży aut używanych do nowych, który dla czołowej setki wyniósł 1,03 (w klasyfikacji pominięto Car-Maxa, Carvanę, Vrooma oraz Shift Technologies, które w swoim portfolio nie oferują nowych samochodów). To wynik niemal trzykrotnie lepszy od średniej notowanej nad Wisłą.

Listę największych dealerów zamyka Krause Auto Group – w 15 stacjach zlokalizowanych przy Wschodnim Wybrzeżu firma sprzedała przed rokiem niecałe 9 tys. aut. Do takiego wyniku nie zbliżył się do tej pory żaden autoryzowany polski sprzedawca.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
CSSM: Chiny przeznaczyły 231 mld dol. na rozwój branży „elektryków”
Redakcja
21/6/2024
Aktualności
Europa: maj bez rewelacji
Redakcja
20/6/2024
Aktualności
Grupa Romanowski zaprezentowała mediom nowy salon Lexusa w Kielcach
Redakcja
18/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.