Aktualności

VW nie postawi gigafabryki w Czechach

Grupa Volkswagen podaje, że nie jest na razie zdecydowana na projekt wybudowania kolejnej gigafabryki do produkcji baterii. „Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, w tym wolniejszy wzrost aut elektrycznych w Europie, nie ma chwilowo przesłanek za tym, by decydować się na dodatkowe lokalizacje” – mówi Oliver Blume, dyrektor generalny Grupy VW.

Volkswagen zetknął się ze znacznie mniejszym popytem na auta elektryczne niż oczekiwano | Fot. mat. prasowe

Koncern, który będzie miał łącznie trzy zakłady do produkcji ogniw akumulatorowych w Niemczech, Hiszpanii oraz Kanadzie (ich roczny potencjał to, jak zapewnia Blume, 200 GWh rocznie), planował stworzenie nowej gigafabryki w Czechach. Nic jednak ostatecznie z tego nie wyszło, a nasi sąsiedzi stanęli przed niełatwą sytuacją: brak przystąpienia do projektu ze strony VW sprawił, że Czesi rozglądają sie już za innym inwestorem.

Premier Czech Petr Fiala przekonuje, że choć VW nie będzie realizować inwestycji, to producent nie wybrał sobie innego partnera. Jozef Síkela, minister przemysłu i handlu, twierdzi zaś, że aktualnie kraj prowadzi rozmowy z pięcioma innymi inwestorami, ale nie ujawniono, o kogo chodzi.

Volkswagen zapewnia, że nadal angażuje się w elektromobilność w Škoda Auto, będącym największym czeskim eksporterem. VW realizuje już program, który ma na celu wprowadzenie na rynek nowych modeli elektrycznych w nadchodzących latach. Ale ostatnie wyniki producenta nie napawają optymizmem. Jak informuje Automotive News, portfel zamówień niemieckiego przedsiębiorstwa na „elektryki” zmalał w Europie do 150 tys. z 300 tys. w roku ubiegłym.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Turcja hubem dla chińskiej motoryzacji?
Redakcja
17/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.