Aktualności

Władze Brukseli z zakazem dla diesli i spalinówek

Władze samorządowe Brukseli wprowadzą zakaz jazdy dieslami na terenie miasta w 2030 r. Pięć lat później regulacje obejmą także wszystkie „spalinówki” – stolica Belgii chce w ten sposób walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.

https://www.maxpixel.net

Bruksela planuje stać się klimatycznie neutralna do 2050 r. Władze tłumaczą ten plan kwestiami zdrowotnymi i potencjalnymi oszczędnościami w związku z leczeniem.

Mimo że w Brukseli obowiązuje już Strefa Niskiej Emisji, to właśnie prowadzone w związku z nią badania przekonały rządzących do jeszcze drastyczniejszych kroków. Wprowadzenie zakazów najpierw dla diesli (w 2030 r.), a później benzyniaków (w 2035 r.), miałoby zmniejszyć liczbę chorób wywoływanych przez NO2 o jedną czwartą.

Według rządowych analiz w wyniku nowego prawodawstwa rocznie będzie umierać nawet o 100-110 osób mniej, a miejski budżet zaoszczędzi w granicach 100-350 mln euro na leczeniu. Bruksela w zamian obiecuje doinwestowanie transportu publicznego i zachęca mieszkańców do poruszania się rowerem lub pieszo. Kupujący auta będą natomiast zachęcani do nabywania „elektryków” – dla lokalnych władz będzie to obowiązek od 2025 r.

Źródło: e.autokult.pl

Fot. MaxPixel

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.