Aktualności

Zima uderzy w produkcję aut

Już w listopadzie kłopoty z produkcją mogą powrócić ze zdwojoną siłą. Według szacunków firmy analitycznej S&P Global w ciągu następnych dwunastu miesięcy z taśm może zjechać 4,5-6 mln aut mniej, niż pierwotnie planowano.

Była już pandemia i związane z nią lockdowny, były niedobory półprzewodników spowodowane suszą na Tajwanie, pożarami w Japonii czy atakiem ostrej zimy w Teksasie. Wybuchła wreszcie wojna, a wraz z nią w górę poszybowały ceny energii. Koniec jednego kryzysu zwiastował początek kolejnego i podobnie może być tym razem.

Z prognoz S&P Global, amerykańskiego giganta z branży analitycznej, wynika, że nadchodząca chłodna zima może stanowić następną odsłonę kryzysu, z którym branża zmaga się od lat. Tym razem podmiotami szczególnie narażonymi będą poddostawcy części, także motoryzacyjnych, dla których rosnące koszty prowadzenia działalności, zwłaszcza ceny mediów, mogą okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny.

Zdaniem S&P Global potencjalne straty produkcyjne sektora automotive w Europie mogą sięgnąć nawet miliona pojazdów na kwartał, poczynając od ostatnich miesięcy 2022 r., przez cały rok 2023. Do niedawna eksperci przewidywali, że w tym okresie kwartalny poziom produkcji będzie oscylował na poziomie 4-4,5 mln szt., ale uaktualnione dane sugerują, że wolumen może spaść do zaledwie 2,75-3 mln wyprodukowanych aut. A to oznacza, że w trakcie roku z fabryk może wyjechać nawet o 5-6 mln pojazdów mniej, niż pierwotnie zakładano.

Co ciekawe, w swoim badaniu S&P Global postanowiła sprawdzić, w jaki sposób problemy energetyczne wpłyną na sytuację branży motoryzacyjnej w poszczególnych krajach UE. Na podstawie szeregu wskaźników firma doszła do wniosku, że największe szanse na skuteczną obronę przed kryzysem mają Czechy, Niemcy oraz Polska. Trudne miesiące mogą czekać natomiast zwłaszcza Belgów, Włochów i Hiszpanów, o czym zadecyduje m.in. brak samowystarczalności energetycznej.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Turcja hubem dla chińskiej motoryzacji?
Redakcja
17/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.