Prezentacja firmy

Technologia kompletna

W ostatnim roku PPG Industries dopełniło cyfrowy ekosystem doboru i przygotowania koloru – automatyczny mieszalnik MoonWalk został uzupełniony technologią PPG LINQ (spektrofotometrem DigiMatch oraz funkcją VisualizID). Teraz firma dołożyła produkt OneVisit Modifier, czyli innowacyjny dodatek do lakieru bazowego, który umożliwia aplikację podczas jednej wizyty w kabinie.

PPG Industreis, światowy lider branży lakierniczej, od lat proponuje swoim partnerom nie tylko gamę produktów najwyższej jakości, ale także innowacyjne rozwiązania technologiczne, które skomputeryzowały i zautomatyzowały niemal cały proces doboru i przygotowywania mieszanki kolorystycznej.

Począwszy od 2019 r., gdy PPG wprowadziło dozownik MoonWalk, narzędzie do automatycznego dozowania tonerów. Słynna już dziś „szafa” zapewnia nieosiągalną dla człowieka precyzję i powtarzalność dozowania, oszczędzając czas lakiernika oraz zużycie materiałów. Dla porównania w standardowym „ręcznym” procesie tracono zwykle do 5 proc. produktu. Maszyna dozuje tonery z precyzją do jednej setnej grama, czyli ponad dziesięć razy dokładniej w porównaniu do nawet najbardziej doświadczonych lakierników. W praktyce eliminuje to możliwość wystąpienia błędu dozowania.

PEŁNA CYFRYZACJA

MoonWalk rozwiązał serwisom lakierniczym problem dozowania tonerów oraz uzyskiwania koloru. Otwarta pozostała kwestia prostego, szybkiego i oszczędnego doboru wariantu koloru pasującego do pojazdu. Tę sprawę umożliwił – współpracujący z MoonWalk – zestaw narzędzi PPG LINQ, składający się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszy z nich to PPG DigiMatch – kompaktowy, łatwy w obsłudze, ale zaawansowany technologicznie spektrofotometr. Urządzenie wyposażone jest m.in. w aparat cyfrowy wysokiej precyzji, rejestrujący kolor pojazdu pod sześcioma kątami, w sześciu geometriach barwowych. Natomiast rozmieszczone wokół otworu pomiarowego czujniki umożliwiają łatwy pomiar nawet na nierównych powierzchniach. Co równie ważne, urządzenie PPG DigiMatch oferuje opcję podglądu pomiarów i automatyczne przesłanie pakietu danych do programu kolorystycznego PPG m.in. za pośrednictwem Wi-Fi.

I tu wchodzimy w drugi obszar systemu PPG LINQ – autorskiej funkcji PPG VisualizID, która, bazując na fotorealistycznej, trójwymiarowej wizualizacji kart z natryskiem próbnym koloru, umożliwia lakiernikom szybką i efektywną ocenę koloru. Funkcja PPG VisualizID doskonale prezentuje kolor na dedykowanych urządzeniach TouchMix® Ultra. Są one doskonałą platformą sprzętową dla programu kolorystycznego PPG PAINTMANAGER® XI, do którego bazy danych trafiają pomiary kolorów ze wspomnianego wyżej spektrofotometru PPG DigiMatch. Dzięki dużemu, dotykowemu ekranowi w rozdzielczości FHD można oceniać wirtualną próbkę kolorystyczną z każdej perspektywy – odchylać ją pod różnymi kątami, przybliżać, oddalać, oceniać kolor w wirtualnej komorze kolorystycznej, w świetle o temperaturze barwowej D65 lub wirtualnie „wyjść na zewnątrz” i ocenić pasowalność wariantu do pojazdu w symulacji światła słonecznego.

Dużą zaletą funkcji PPG VisualizID jest imponująca, uzupełniana na bieżąco baza danych wariantów kolorystycznych. Pod koniec 2023 r. firma PPG oferowała lakiernikom dostęp do ponad 70 tys. kolorów i ich wariantów. Dzięki codziennym aktualizacjom przez internet każdego dnia baza danych producenta powiększa się o kolejne warianty, na bieżąco opracowywane w laboratoriach kolorystycznych PPG na całym świecie. To istotne, bo producenci pojazdów co chwilę wprowadzają na rynek nowe kolory, ale zanim zostaną one dostarczone w formie receptur, zazwyczaj upływało trochę czasu. Dzięki automatycznej aktualizacji baz danych PPG końcowi użytkownicy systemu nie muszą się martwić o ręczne uzupełnianie narzędzi kolorystycznych.

PPG LINQ zapewnia więc niespotykany wcześniej standard doboru koloru. Dzięki połączeniu narzędzia z mieszalnikiem MoonWalk za pośrednictwem systemu PPG PAINTMANAGER XI załoga serwisu nie musi się już martwić także o precyzję dozowania tonerów. Stosowanie tych narzędzi cyfrowych w codziennej pracy pozwala na radykalne ograniczenie liczby natrysków próbnych oraz na ograniczenie poprawek kolorystycznych, a tym samym zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy. Od 2023 r. pod względem cyfryzacji procesu mamy zatem ekosystem kompletny, uszyty na miarę nowych czasów.

JEDNO WEJŚCIE

Ale to, że PPG zapewniło prawdziwą rewolucję w obszarze technologii i cyfryzacji, nie znaczy, że firma zrobiła sobie przerwę we wzbogaca niu branży o kolejne innowacje. Tym razem jednak postanowiła wrócić do „korzeni”, czyli do działki stricte lakierniczej. Warto tu przypomnieć, że PPG już w 1999 r. wprowadziło wodorozcieńczalny system lakierów bazowych Envirobase pierwszej generacji.

Od tamtej pory, niezależnie od wprowadzania do oferty kolejnych generacji produktu (tj. Envirobase High Performance Waterborne basecoats) oraz nowych, coraz doskonalszych tonerów, system uznawany jest za wiodący na świecie pod względem dokładności odwzorowywania koloru.

Obecnie, jako uzupełnienie lakieru bazowego Envirobase HP, pojawił się w ofercie innowacyjny dodatek OneVisit Modifier. Dodanie tego produktu do koloru bazowego umożliwia lakiernikowi pełną aplikację koloru na dowolnym elemencie pojazdu podczas jednego wejścia do kabiny lakierniczej. – Dzięki produktowi OneVisit Modifier lakiernik zyskuje po pierwsze czas, bo lakier bazowy, w tym jego kolejne warstwy, może być aplikowany podczas jednej wizyty w kabinie. Po drugie, produkt oszczędza materiał, gdyż taki rodzaj aplikacji pozwala na użycie mniejszej ilości mieszanki, bez żadnej straty na jakości. Praktyka pokazuje, że dzięki opcji OneVisit można zaoszczędzić nawet do 15-20 proc. lakieru bazowego – tłumaczy Adrian Winkler, dyrektor sprzedaży w PPG Industries Poland.

Co ważne, lakiernik ma tu każdorazowo wybór – albo aplikować bazę w tradycyjny sposób, ze standardowym rozcieńczalnikiem i dodatkami, lub aplikować bazę z aktywatorem. Produkt OneVisit Modifier nie wpływa w żaden sposób na pozostałe elementy procesu i technologii rekomendowanych przez PPG. – Elastyczność wyboru między metodą „klasyczną” a metodą OneVisit to nasz wyróżnik na tle konkurencji. Faktycznie są lakiernicy, którzy wciąż wolą poczekać na wyschnięcie poprzedniej warstwy – i to ich pełne prawo – my natomiast zauważamy, że po wprowadzeniu tego produktu do serwisu i po „oswojeniu się” z nową technologią, współpracujące z nami lakiernie naprawcze bardzo doceniają to nowe rozwiązanie – dodaje Winkler. I w sumie nie ma się co dziwić, ogrzewanie kabiny to przecież jeden z najdroższych elementów całego procesu naprawczego.

WIĘCEJ NIŻ DOSTAWCA

Produkt OneVisit Modifier jest w pełni kompatybilny z mieszalnikiem MoonWalk, zaś system kolorów bazowych Envirobase High Performance Waterborne basecoats doskonale „współpracuje” z systemem PPG LINQ. Wszystko razem tworzy naturalną klamrę, która spina w całość najnowsze osiągnięcia PPG w technologiach cyfrowych i innowacyjnych produktach ciekłych. Dostawca zadbał tu nie tyle o wartość dodaną do „puszki z farbą”, co o technologię kompletną, gdzie autorskie rozwiązania Color IT stają się równie ważne jak lakier.

O współpracy z PPG Industries

MICHAŁ GARSZTKA
prezes zarządu Auto Moto Centrum (Poznań)

Jesteśmy autoryzowaną stacją napraw powypadkowych samochodów marki Tesla i dużą blacharnią-lakiernią, która wykonuje naprawy dla praktycznie wszystkich CFM-ów w Polsce. To stawia przed nami wysokie wymagania techniczne. Musimy dbać o wyszkolenie pracowników i dostarczać im technologie najwyższej jakości. PPG LINQ oszczędza nam czas i pieniądze, m.in. ograniczając liczbę wykonywania natrysków próbnych. Gdy dodatkowo spięliśmy PPG LINQ z PPG MoonWalk, uzyskaliśmy półautomatyczne narzędzie pracy. PPG OneVisit to produkt, którego używamy od kilku miesięcy. Jest bardzo doceniany przez kierownika lakierni, gdyż redukuje czas pracy o ponad połowę i gwarantuje doskonały efekt. Dziś, gdy opłaty za media są bardzo wysokie, a używanie kabiny lakierniczej kosztowne, OneVisit poprawia rentowność naszego zakładu. Zdecydowanie warto wdrożyć wszystkie te rozwiązania. Naprawdę redukują koszty i sprawiają, że praca staje się bardziej efektywna.

DARIUSZ JAKUBOWSKI
szef działu blacharsko-lakierniczego
Toyota Bielany (Warszawa)

OneVisit to produkt, na który czekaliśmy. Używamy tego rozwiązania od dwóch miesięcy i już teraz śmiało możemy powiedzieć, że po PPG Moon- Walk i PPG LINQ jest to w pełni trafione uzupełnienie oferty PPG. Zastosowanie aktywatora OneVisit pozwoliło nam zredukować czas aplikacji bazy przynajmniej o połowę. Jedna wizyta w kabinie, kilkanaście minut odparowania i doskonały wygląd powierzchni – oto zalety tego produktu. Uważam, że w ostatnich trzech latach PPG po prostu wyznacza trendy w naszej branży. MoonWalk oraz PPG LINQ to precyzyjne urządzenia, które pozwoliły nam w całości wyeliminować błąd człowieka w procesie doboru i przygotowania koloru. Oszczędności generowane są już na poziomie zarządzania magazynem, zaś automatyczne dozowanie pozwala na zużywanie pigmentów w całości. W połączeniu z oprogramowaniem PPG VisualizID zyskujemy powtarzalność kolorów, co ogranicza poprawki i natryski próbne.

ŁUKASZ KOWALSKI
kierownik serwisu blacharsko-lakierniczego
Auto Styl (Inowrocław)

Ponad pół roku temu wdrożyliśmy w naszym warsztacie rozwiązania cyfrowe PPG LINQ oraz MoonWalk. Wcześniej dobór właściwego koloru zabierał nam dużo czasu, myśleliśmy nawet o zatrudnieniu kolorysty. Dzięki PPG LINQ proces stał się dużo łatwiejszy i szybszy. Dzisiaj nikt z naszej załogi nie wyobraża już sobie pracy bez tego urządzenia. W przypadku systemu MoonWalk cenimy sobie powtarzalność, oszczędność materiału i lepsze wykorzystanie czasu lakiernika, bo kiedy system sam dozuje pigmenty, lakiernik może robić coś innego. Marzy mi się, aby w przyszłości urządzenie było w 100 proc. automatyczne. Obsługa obydwu urządzeń jest prosta i intuicyjna. Po jednodniowym przeszkoleniu każdy pracownik, od lakiernika, poprzez pomocnika, aż po ucznia, jest w stanie je obsługiwać. To także bardzo ważne z punktu widzenia młodego pokolenia lakierników: czysty i nowocześnie wyposażony zakład buduje profesjonalny wizerunek miejsca pracy i całej branży refinish.

REKLAMA
Zobacz również
Prezentacja firmy sponsorowany
Myjnia i detailing – duet potęgujący korzyści
Redakcja
20/6/2024
Prezentacja firmy sponsorowany
Chcemy być liderem nowoczesnej mobilności
Redakcja
7/5/2024
Prezentacja firmy sponsorowany
Po swojemu: od profilu na Facebooku do wielomilionowego biznesu
Redakcja
6/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.