Aktualności

BYD z fabryką aut elektrycznych na Węgrzech?

Największy chiński producent aut elektrycznych wybrał Węgry jako lokalizację dla swojej pierwszej fabryki „elektryków” w Europie – podaje nieoficjalnie niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, powołując się na anonimowe źródła związane z firmą.

Wszystko wskazuje na to, że BYD otworzy fabrykę aut elektrycznych na Węgrzech | Fot. mat. prasowe

Rządowa strona internetowa Shenzhen, w którym znajduje się siedziba BYD, opublikowała w październiku artykuł, informujący, że premier Węgier Viktor Orbán odwiedził chińską firmę, gdzie spotkał się z jej prezesem Wang Chuanfu – przypomina Automotive News. Przemawiałoby to za hipotezą, że pierwszy europejski zakład chińskiego producenta, w którym produkowane byłyby samochody, powstanie właśnie na Węgrzech.

Kolejnym możliwym potwierdzeniem nieoficjalnych informacji jest zaś wypowiedź Stelli Li, wiceprezes BYD. Li stwierdziła w lutym, że firma chce produkować samochody na Starym Kontynencie. Wspomniała także, że producentowi zależy na solidnej sieci sprzedaży w Europie, a także centrach serwisowych. „BYD bardziej interesuje budowa własnych fabryk niż przejmowanie już istniejących” – informowały ponadto media.

Węgierski rząd, przynajmniej na razie, nie skomentował doniesień „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, a BYD w komentarzu dla Agencji Reutera ogłosiło, że swoją ostateczną decyzję co do lokalizacji dla nowego zakładu ujawni pod koniec roku.

Przypomnijmy, że BYD posiada już na Węgrzech fabrykę autobusów elektrycznych, która została otwarta w 2016 r. Chińskie przedsiębiorstwo ma szansę w przyszłym roku wyprzedzić Teslę pod kątem światowej sprzedaży. W III kw. br. chiński gigant sprzedał łącznie 431 603 w pełni elektrycznych aut (+23 proc. względem poprzedniego kwartału), a w tym samym czasie Tesla dostarczyła 435 059 modeli – o około 20 tys. mniej niż oczekiwano.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
CSSM: Chiny przeznaczyły 231 mld dol. na rozwój branży „elektryków”
Redakcja
21/6/2024
Aktualności
Europa: maj bez rewelacji
Redakcja
20/6/2024
Aktualności
Grupa Romanowski zaprezentowała mediom nowy salon Lexusa w Kielcach
Redakcja
18/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.