Aktualności

Interfax: Rosjanie przejmą udziały Renault w AwtoWAZ

Raport wywodzącej się z Rosji międzynarodowej agencji Interfax mówi, że Renault przekaże za symbolicznego rubla swój większościowy pakiet akcji AwtoWAZ, producenta Łady, rosyjskiemu instytutowi badań motoryzacyjnych.

Koncern będzie miał zaś prawo odkupić akcje (niemal 68 proc.) w ciągu najbliższych pięciu do sześciu lat – informuje Interfax, powołując się na rosyjskiego ministra przemysłu i handlu Denisa Manturova. „Jeśli jednak w tym okresie dokonamy inwestycji, przełoży się to na koszt odkupu. Nie będzie tu żadnych prezentów” – twierdzi minister. Co więcej, Manturov ujawnia także, że spodziewa się, iż udziały Renault w moskiewskiej fabryce Avtoframos zostaną przekazane władzom miasta. Rzecznik koncernu oraz francuski rząd (15-proc. udziałowiec Renault) odmawiają tymczasem komentarza w sprawie.

Wygląda więc na to, że – zakładając, iż powyższe doniesienia nie są rodzajem politycznej i handlowej gry – spełniają się rosyjskie groźby. Andriej Turczak, sekretarz generalnej partii rządzącej Jedna Rosja, informował już w marcu o konieczności nacjonalizacji zachodnich fabryk. Tłumaczył, że to „ekstremalny środek”, ale ma on na celu ochronę rosyjskich obywateli, nazywając przy tym wycofywanie się zagranicznych przedsiębiorstw z Rosji „ciosem nożem w plecy”.

Przypomnijmy, że niedługo po rozpoczęciu wojny Renault zawiesił swoją działalność w Rosji, ale było to spowodowane wyłącznie problemami logistycznymi. Dlatego już 21 marca koncern ogłosił, że wznowił aktywność w kraju, spotykając się w konsekwencji ze zmasowaną krytyką, gdzie największym echem odbiły się słowa Wołodymra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy powiedział bowiem, że francuskie firmy, w tym Renault, muszą przestać „finansować morderstwa dzieci i kobiet”. Reakcja koncernu była niemal natychmiastowa: już w nocy 23 marca Francuzi powiadomili o „zawieszeniu wszelkich aktywności gospodarczych na terenie Rosji ze skutkiem natychmiastowym”. Informacje ujawnione w raporcie Interfax, o ile się potwierdzą, byłyby pokłosiem tej decyzji.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
CSSM: Chiny przeznaczyły 231 mld dol. na rozwój branży „elektryków”
Redakcja
21/6/2024
Aktualności
Europa: maj bez rewelacji
Redakcja
20/6/2024
Aktualności
Grupa Romanowski zaprezentowała mediom nowy salon Lexusa w Kielcach
Redakcja
18/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.