Aktualności

Jakie auta kupują Europejczycy? Cz. 3

Oczywiście – jak już pisaliśmy – Volkswageny, Toyoty, Mercedesy i inne pojazdy należące do najważniejszych rynkowych graczy. A co z firmami spoza świecznika, których wolumen zamyka się raczej w tysiącach aniżeli milionach?

Przeczytaj:

Jakie auta kupują Europejczycy? Cz. 1

Jakie auta kupują Europejczycy? Cz. 2

Zacznijmy od producentów z Chin, którzy z roku na rok coraz chętniej inwestują na europejskim podwórku. Jeszcze do niedawna traktowani raczej ciekawostkowo, obecnie pojawiają się na rosnącej liczbie rynków, w tym także w Polsce. Z danych opracowanych przez DataForce i opublikowanych przez Automotive News wynika, że niekwestionowanym numerem jeden z tego grona jest Grupa Geely. Zdecydowaną większość sprzedaży chińskiej grupy na terenie Europy stanowią jednak szwedzkie Volvo i Polestar, a jedyną marką o azjatyckich korzeniach jest Lynk&Co – w okresie styczeń-lipiec liczba rejestracji nowego brandu wyniosła 11 tys. szt., o ponad 1000 proc. więcej niż rok wcześniej.

Godny odnotowania wynik osiągnął wywodzący się z Szanghaju państwowy koncern SAIC, ale i tu do wypracowanych liczb należy podchodzić z ostrożnością, bo spośród 54 tys. sprzedanych aut, aż 53 tys. należało do starej brytyjskiej marki MG, którą w 2006 r. przejęli chińscy właściciele. Pozostałą część wolumenu SAIC wypracował, obecny już także w Polsce, Maxus.

Warto wreszcie wspomnieć o DR Automobiles, włoskiej firmie, której początki sięgają 2006 r. DR Autmobiles sprzedaje pod własną marką modele chińskiego giganta – koncernu Chery, a w 2022 r. na drogi wyjechało prawie 12 tys. pojazdów producenta. I to by było w zasadzie tyle, bo pozostali motoryzacyjni gracze z Chin sprzedali 4,5 tys. nowych pojazdów, a to wynik, który raczej nie przestraszy przedstawicieli „tradycyjnej motoryzacji”.

Z wyjątkiem Forda, Jeepa oraz Tesli na europejskim rynku próżno szukać również marek zza Atlantyku. W 2022 r. znaczący wzrost zanotowało General Motors, które w rezultacie sprzedało… 745 aut. 441 z nich stanowiły Chevrolety (głównie model Corvette), resztę – Cadillaki. Jeszcze gorzej radzą sobie marki wchodzące w skład Grupy Stellantis. To 108 Dodge’ów, 55 Chryslerów, a do tego 3 Ram-y.

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze firmie z Indii. Koncern Mahindra&Mahindra reprezentują w Europie Mahindra (niecałe 500 sprzedanych samochodów) oraz SsangYong, który ma za sobą całkiem niezły rok: w ciągu siedmiu miesięcy koreańska marka zwiększyła sprzedaż o jedną trzecią, osiągając wolumen na poziomie 9,5 tys. aut, czyli więcej niż chociażby Subaru (9,3 tys.).

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Turcja hubem dla chińskiej motoryzacji?
Redakcja
17/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.