Aktualności

Mercedes stawia na auta luksusowe. 75 proc. inwestycji w modele z wyższej półki

Postępująca elektryfikacja, a co za tym idzie wyższy koszt produkcji aut, sprawia, że producenci coraz bardziej skłaniają się ku niższemu wolumenowi na rzecz rentowności, którą zapewniają pojazdy luksusowe – i zwrot w tym kierunku zapowiedział właśnie Mercedes.

Producent ujawnił swoje plany inwestorom 19 maja, informując, że dąży do większej rentowności w segmencie „Top End Vehicle”, który oznacza najdroższe/najlepsze modele, takie jak terenowe auto Klasy G, flagowy sedan Klasy S czy samochody ze stajni AMG. Modele wolumenowe zejdą więc na dalszy plan, a koncern skupi się na pojazdach z wyższej półki, które obejmą aż 75 proc. wszystkich inwestycji. W planach jest nawet uruchomienie marki aut kolekcjonerskich „Mythos”. Jak na razie zapowiedziano speedstera opartego na nowym Mercedesie-AMG SL, który mógłby być rywalem dla limitowanej serii Icona Ferrari NV.

Taka strategia producenta nie dziwi, zwłaszcza że w trakcie kryzysu półprzewodnikowego koncern osiągnął rekordową rentowność. W pierwszym kwartale br. Mercedes sprzedał o 10 proc. mniej aut r/r, ale jego zysk wzrósł o 20 proc. – podaje Bloomberg. Trudno jednak prognozować, jakie będą wyniki, gdy rynek nie będzie już dotknięty niską podażą. Firma spodziewa się, że sprzedaż samochodów obejmujących najwyższą półkę wzrośnie o 60 proc. do 2026 r., co zwiększyłoby marżę operacyjną Mercedesa do około 14 proc. do połowy dekady. Mercedes przyznaje jednakże, że rosnące ceny surowców, wąskie gardła w łańcuchach dostaw i szeroko pojęte zagrożenia gospodarcze mogą utrudniać realizację tego celu.

Przypomnijmy, że Mercedes planuje zmniejszyć liczbę salonów na całym świecie o około 10 proc., przy czym w samych Niemczech o 15-20 proc. do 2028 r. Prognozy koncernu mówią, że 80 proc. handlu autami odbywałoby się za pośrednictwem sprzedaży bezpośredniej, gdzie ważną rolę odegrałyby m.in. „internetowe salony samochodowe”.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Toyota najcenniejszą marką samochodową na świecie
Redakcja
28/11/2023
Aktualności
Październikowe przyspieszenie w Europie
Redakcja
27/11/2023
Aktualności
Pomoc najmniej widocznym
Redakcja
24/11/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.