Aktualności

Oficjalnie: Renault w Rosji zostanie znacjonalizowany

Stało się to, co zapowiadał pod koniec kwietnia Denis Manturov, rosyjski minister przemysłu i handlu. Dojdzie do znacjonalizowania Renault w Rosji.

Koncern poinformował w oficjalnym komunikacie, że jego 67,69 proc. udziałów w AwtoWAZ, producencie popularnej wśród Rosjan Łady, zostanie sprzedanych moskiewskiemu instytutowi motoryzacyjnemu NAMI. Firma sprzeda ponadto wszystkie udziały w Renault Rosja władzom Moskwy, co w praktyce oznacza przejęcie fabryki koncernu.

Potwierdzają się tym samym kwietniowe doniesienia wywodzącej się z Rosji międzynarodowej agencji Interfax, która zapowiadała właśnie taki scenariusz (choć brakowało wówczas komentarza ze strony Renault oraz francuskiego rządu, czyli 15-proc. udziałowca firmy). Jak wynika z komunikatu producenta, potwierdziły się także informacje o możliwości odkupu przez Grupę Renault akcji AwtoWAZ w ciągu najbliższych sześciu lat. Kilka tygodni temu była mowa, że Rosja zawłaszczy wszystko za symbolicznego rubla, aczkolwiek wciąż nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

„Dziś podjęliśmy trudną, ale niezbędną decyzję; dokonujemy odpowiedzialnego wyboru w stosunku do naszych 45 tys. pracowników w Rosji, zachowując zarazem wyniki Grupy Renault i naszą zdolność do powrotu na teren Federacji Rosyjskiej w przyszłości, gdy okoliczności będą już inne” – poinformował Luca de Meo, dyrektor generalny Renault. Przypomnijmy, że – według Citibanku – Renault generował w Rosji aż 8 proc. swoich podstawowych dochodów, co zawdzięczał głównie udziałom w AwtoWAZ.

Firma tłumaczyła przedłużającą się obecność w Rosji (po Francji to jej drugi rynek zbytu) troską o zatrudnionych. Renault zawiesił wprawdzie swoją działalność w kraju Putina już niedługo po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, ale wówczas decyzja była spowodowana wyłącznie problemami logistycznymi. Dlatego już 21 marca producent poinformował o wznowieniu aktywności, spotykając się w konsekwencji ze wzmożoną krytyką.

Największym echem odbiły się słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, który 23 marca stwierdził przed Zgromadzeniem Narodowym we Francji, że Renault oraz inne francuskie przedsiębiorstwa muszą przestać „finansować morderstwa niewinnych dzieci i kobiet”, dodając, że „ludzie są ważniejsi niż zyski”. Reakcja koncernu była niemal natychmiastowa, gdyż w nocy tego samego dnia Francuzi powiadomili o zawieszeniu działań gospodarczych w Rosji ze skutkiem natychmiastowym.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.