Aktualności

Reuters: Tesla z planem produkcji taniego „elektryka” w Indiach

Przedstawiciele Tesli spotkają się w Nowym Delhi z ministrem handlu Indii w celu omówienia planu budowy fabryki, w której miałby być produkowany zupełnie nowy „elektryk” za 2 mln rupii (24 tys. dol.) – informuje, powołując się na anonimowe źródło, Agencja Reutera. Tesla i ministerstwo nie komentują sprawy.

Reuters podaje, że tanie pojazdy elektryczne produkowane przez Teslę będą przeznaczone zarówno na rynek lokalny, jak i eksport. Co ciekawe, jeszcze w ubiegłym roku Tesla apelowała do indyjskiego rządu o obniżenie podatków importowych od „elektryków”, ale Indie twierdziły, że stawiają na lokalną produkcję.

Elon Musk zapowiadał już w tym roku, że jego firma wyprodukuje za 3-4 lata tanie auto elektryczne, ale wówczas nie wspominał nic o cenie. Tesla nie jest jednak jedynym producentem, który rozumie ogromne zapotrzebowanie na niedrogie „elektryki”, czego przykładem jest BYD. Chiński koncern zaprezentował na kwietniowych targach Shanghai Auto Show małego hatchbacka Seagull. Jego cena w Chinach to 78 tys. juanów (około 11 tys. dol.).

Tesla zajmuje zresztą w Państwie Środka drugie miejsce pod kątem sprzedaży modeli elektrycznych, pozostając w tyle właśnie za BYD. Ale dużym wsparciem dla Tesli będzie prawdopodobnie zapowiedziana przez producenta platforma nowej generacji, która – według ujawnionych informacji – pozwala obniżyć koszty produkcji o 50 proc. Platforma zostanie wykorzystana w powstającym zakładzie Tesli w Meksyku i z czasem trafi także do innych fabryk.

Przypomnijmy, że Indie zyskują coraz bardziej na znaczeniu wśród producentów, co, poza ostatnimi doniesieniami na temat Tesli, uwidacznia choćby niedawny wywiad z Carlosem Tavaresem dla francuskiego tygodnika „Le Point”. „W regionie Azji i Pacyfiku Indie stanowią kluczowy obszar wzrostu dla realizacji naszych ambicji (…). To kraj, w którym zwinność i oszczędność współgrają ze sposobem naszego myślenia” – przekonywał dyrektor generalny Stellantisa.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.