Aktualności

Stellantis zamknie fabryki w UK? Koncern apeluje o zmiany w umowie Brexitu

Od 2024 r. mogą zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące handlu między UE a Wielką Brytanią, których skutkiem będą wysokie cła przy eksporcie aut elektrycznych. Stellantis chce, by brytyjski rząd renegocjował umowę Brexitu – podaje Agencja Reutera.

Koncern uważa, że cła sprawią, iż konieczne będzie zamknięcie fabryk w Ellesmere Port i Luton, co poskutkowałoby utratą tysięcy miejsc pracy. Wzywa więc do renegocjowania umowy Brexitu. Według Stellantisa wprowadzenie opłat celnych spowoduje, że produkcja „elektryków” stanie się nieopłacalna. Firma ostrzega, że producenci nie będą zainteresowani dalszymi inwestycjami w Wielkiej Brytanii i obiorą inny kierunek. „Jeśli koszt produkcji pojazdów elektrycznych w UK nie będzie konkurencyjny i zrównoważony, to działalność naszego koncernu zostanie zamknięta” – przyznaje Stellantis.

Podobne zdanie ma Ford, który zainwestował 380 mln funtów w przebudowę istniejącej fabryki w pobliżu Liverpoolu, żeby rozpocząć w niej produkcję komponentów do „elektryków”. „Wzywamy do przedłużenia obecnych wymogów handlowych do 2027 r., tak aby zapewnić czas na rozwój łańcucha dostaw akumulatorów w Europie oraz zaspokoić popyt na pojazdy elektryczne” – komunikuje firma.

Zdaniem amerykańskiego koncernu przemysł samochodowy w Wielkiej Brytanii nie ma wystarczającej liczby baterii i części pochodzących z lokalnych źródeł, aby móc odpowiedzieć na występujące zapotrzebowanie. Ford przekonuje, że nowe cła uderzą zarówno w firmy motoryzacyjne z UK, jak i UE, dlatego ważne jest, aby obie strony usiadły do stołu w celu uzgodnienia rozwiązania.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Aktualności
Polski debiut marek Omoda i Jaecoo
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.