Aktualności

Toyota z dużym wzrostem zysku

Toyota prawie podwoiła zysk operacyjny w okresie od kwietnia do czerwca bieżącego roku. Jak twierdzi producent, to efekt zwiększenia zarówno sprzedaży, jak i produktywności, a przy tym skutek słabszego jena – podaje Agencja Reutera.

Japońska firma osiągnęła w drugim kwartale 2023 r. zysk operacyjny na poziomie 1,12 biliona jenów (7,85 mld dol.), co oznacza wzrost o 94 proc. r/r. Był to wynik wyższy niż średnia wynosząca 945,22 mld jenów, którą szacowali analitycy z firmy Refinitiv.

Co więcej, Toyota podtrzymała prognozę zysku na poziomie 3,0 bilionów jenów na bieżący rok, twierdząc, że warunki, w których obecnie się znajduje, nie zmieniły się znacząco w porównaniu z poprzednim kwartałem (sami analitycy szacują średnią wynoszącą 3,6 biliona jenów). Mimo to przedsiębiorstwo zwraca uwagę, że konkurencja w Chinach stała się „niezwykle dotkliwa” – m.in. obniżki cen na największym światowym rynku samochodowym zaszkodziły wynikom japońskiego producenta.

Przypomnijmy: najpierw Tesla, a później, idąc w ślad za firmą Elona Muska, gracze wywodzący się z Chin zaczęli wyraźnie obniżać ceny swoich „elektryków”. Dziś w Państwie Środka pierwsze miejsce pod kątem sprzedaży aut elektrycznych zajmuje BYD, zaś drugie – Tesla (ciekawostka: pierwszy koncern wyprodukował już taniego „elektryka”, a drugi – jak wynika z nieoficjalnych informacji – zrobi to za parę lat).

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Turcja hubem dla chińskiej motoryzacji?
Redakcja
17/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.