Aktualności

Wzrost sprzedaży w Chinach

Sprzedaż aut osobowych w Chinach wzrosła w listopadzie o 25,5 proc. r/r, a w porównaniu z październikiem – o 9,9 proc. – podaje Agencja Reutera, bazując na danych Chińskiego Stowarzyszenia Samochodów Osobowych (CPCA).

Wyniki sprzedaży modeli elektrycznych oraz hybryd plug-in wzrosły w listopadzie o 39,8 proc. r/r, przekładając się na 40 proc. całkowitego handlu autami. To przede wszystkim efekt wzmożonych promocji i rabatów wprowadzonych pod koniec roku.

Choć trwająca wojna cenowa, a co za tym idzie – promocje i rabaty, to niejedyny element wpływający na statystyki w Chinach. Znaczenie ma także nowy pakiet ulg podatkowych na zakup nowych aut napędzanych energią elektryczną, który nakłada górne limity zwolnień podatkowych od 2024 r., czego skutkiem będą wyższe ceny droższych modeli od nowego roku (dziś ich kupno stanowi więc okazję).

Bardzo dobrymi wynikami może pochwalić się BYD, który w ubiegłym miesiącu osiągnął kolejny rekord sprzedaży. Możliwe, że będzie to pierwszy krajowy producent, którego roczny wynik wyniesie 3 mln sprzedanych aut. Agencja Reutera informuje, że nowe firmy w branży „elektryków”, w tym Li Auto, Xpeng i Leapmotor, także osiągnęły rekordowe dostawy w listopadzie.

Według prognoz CPCA sprzedaż samochodów osobowych w Państwie Środka osiągnie w przyszłym roku 22,2 mln szt. (+3 proc. r/r), przy czym jest też szansa na 5-proc. wzrost (pod warunkiem, że eksport do Rosji będzie nadal dynamicznie rósł).

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Tesla zlikwiduje 10 proc. etatów
Redakcja
16/4/2024
Aktualności
Już nie Milano. Nowa nazwa Alfy Romeo, która powstanie w Polsce
Redakcja
15/4/2024
Aktualności
Emisja CO2: producenci dali radę
Redakcja
12/4/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.