Aktualności

Zakaz sprzedaży „spalinówek”: Kalifornia skopiuje rozwiązania UE?

Kalifornijska Rada ds. Zasobów Powietrza przegłosowała zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych. Nowe prawo miałoby wejść w życie w 2035 r.

Batalia o przyszłość branży motoryzacyjnej trwa w Stanach Zjednoczonych przynajmniej od 2020 r., kiedy gubernator Kalifornii Gavin Newsom wydał rozporządzenie dotyczące zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 r. Decyzja Newsoma spotkała się wówczas z dużym niezadowoleniem części przedstawicieli segmentu automotive. Wiele wskazuje jednak na to, że elektryczna transformacja już wkrótce stanie się faktem, bo 25 sierpnia Kalifornijska  Rada ds. Zasobów Powietrza (CARB) zatwierdziła plan gubernatora.

Inicjatywa w dużej mierze miałaby się pokrywać z założeniami przyjętymi przez Parlament Europejski (a później ocenionymi przez Radę UE), bo projekt przewiduje wprowadzenie terminów przejściowych: w 2026 r. pojazdy zeroemisyjne mają odpowiadać za 35 proc. sprzedaży nowych aut, a w 2030 r. – nawet za 68 proc.

Zdaniem ekspertów może oznaczać to przełom w kwestii elektromobilności na amerykańskim rynku, bo Kalifornia często była polem pilotażowym, kiedy w grę wchodziły innowacyjne rozwiązania, a to, co sprawdzało się na Zachodnim Wybrzeżu, szybko podłapywały kolejne regiony. „The New York Times” informuje, że o wdrożeniu podobnych rozwiązań już teraz myśli około 15 stanów: Connecticut, Delaware, Kolorado, Maine, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Nowy Jork, Nowy Meksyk, Oregon, Pensylwania, Rhode Island, Vermont, Waszyngton oraz Dystrykt Kolumbii. Z decyzją Kalifornii nie zgadzają się natomiast przedstawiciele opozycji. Prokuratorzy 17 stanów rządzonych przez Republikanów złożyli pozew o cofnięcie zezwolenia na wprowadzenie nowych reguł.

Według doniesień branżowego stowarzyszenia SEMA w 2022 r. samochody niskoemisyjne stanowiły 16 proc. łącznej sprzedaży aut na terenie Kalifornii.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Ekologia to nasz wybór
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Firmy z opłatą za auta spalinowe
Redakcja
11/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.