Aktualności

Grupa Cichy-Zasada ze zgodą UOKiK-u na zakup Auto Wimaru

To już oficjalne: Grupa Cichy-Zasada, za sprawą pozytywnej zgody UOKiK-u na koncentrację, wzbogaci się o 4 stołeczne stacje marki Skoda prowadzone przez Auto Wimar. Wolumenowy lider polskiego rynku będzie więc zarządzał 5 z 7 punktów sprzedaży Skody w aglomeracji warszawskiej.

Grupa Cichy-Zasada, numer jeden pod względem sprzedaży nowych aut w Polsce, otrzymała od UOKiK-u zielone światło na zakup 100 proc. udziałów w spółce Auto Wimar, prowadzącej cztery dealerstwa Skody (w tym oryginalny koncept Store by Auto Wimar) w aglomeracji warszawskiej. Urząd podjął taką decyzję 28 kwietnia, a dealer otrzymał ją 8 maja. Podobnie jak w przypadku transakcji między Grupą PGD a RRG Warszawa, chodzi tu o zakup całej spółki – zarówno działalności operacyjnej (w tym kadry pracowniczej), jak i nieruchomości.

Gdy dojdzie już do sfinalizowania transakcji, nastąpi duże przetasowanie na warszawskim rynku Skody. Grupa Cichy-Zasada, wraz ze swoim dotychczasowym salonem w dzielnicy Wawer, będzie dysponowała aż pięcioma lokalizacjami volkswagenowej marki. Wśród stołecznych konkurentów pozostaną jedynie dwa pojedyncze obiekty – jeden należący do grupy Emil Frey (Bohemia Motors w Jankach), drugi – do Porsche Inter Auto (przy ul. Połczyńskiej).

Dla Grupy Cichy-Zasada to szansa, by wzmocnić swoją dotychczasową pozycję lidera sprzedaży, która w teorii została nieco zagrożona w obliczu przejęcia w grudniu ub.r. przez Holding 1 (Grupa PGD) RRG Warszawa. W 2022 r. Auto Wimar sprzedał 4 316 szt. nowych aut Skody (22. miejsce na Liście TOP50). Łączna sprzedaż wszystkich marek Grupy Cichy-Zasada/Sobiesław Zasada Automotive (razem z Mercedesem, Jeepem, Alfą Romeo i Subaru) wyniosła zaś w tym czasie 18 592 szt. Wicelider, wspomniana Grupa PGD, osiągnęła z kolei wolumen 14 521 szt., ale dopiero wyniki za 2023 r. pokażą realny wpływ przejęcia przez dealera RRG Warszawa.

W ostatnim czasie nastąpił wyraźny wzrost dużych transakcji między dealerami. Przypomnijmy: w 2023 r. Grupa Gezet została większościowym właścicielem spółki Auto Plus. Z kolei w ub.r. Grupa Plichta kupiła JD Kulej Olsztyn, a Holding 1 (Grupa PGD) nabyła firmę RRG Warszawa. „Kazus RRG to nie wyjątek, ale raczej początek. Początek nowego rozdziału w historii transakcji między polskimi dealerami. Zobaczyli oni, że da się u nas robić nie tylko zakupy za 10 czy 15 mln zł, ale i takie, które oscylują wokół 100” – prognozował już w lutym na łamach miesięcznika „Dealer” Marek Konieczny, partner zarządzający DCG Dealer Consulting.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Dwie listy, dwóch zwycięzców
Redakcja
21/5/2024
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.