Aktualności

UK: największy spadek produkcji w marcu od 2009 r.

SMMT, stowarzyszenie branżowe przemysłu motoryzacyjnego w Wielkiej Brytanii, informuje o 33-proc. spadku produkcji w ubiegłym miesiącu. To oznacza najsłabszy marzec od czasu kryzysu finansowego w 2009 r. – podaje Automotive News Europe.

Na tak słaby rezultat składają się dwa czynniki: globalny niedobór chipów oraz trwający od 24 lutego konflikt na Ukrainie. Spadki produkcji na rynkach zagranicznych sprawiły, że w ubiegłym miesiącu w Wielkiej Brytanii fabryki wyprodukowały 76 900 aut, podczas gdy w 2021 r. w analogicznym okresie było to 115 498 szt.

Jak wskazuje Automotive News Europe, branża motoryzacyjna boryka się obecnie z gwałtownymi wzrostami cen metali i energii, wciąż trwającymi awariami w łańcuchach dostaw i niedoborem półprzewodników. Serwis zwraca uwagę, że rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, iż producenci rozpoczęli poszukiwania alternatywnych dostaw niezbędnych części. Rosja i Ukraina to bowiem źródła okablowania elektrycznego oraz aluminium, palladu i niklu stosowanych w akumulatorach. Co więcej, Ukraina odpowiada za 29 proc. europejskiego importu stali, a przy tym 25 proc. światowych dostaw neonu, który jest wykorzystywany przy wytwarzaniu chipów.

Mike Hawes, dyrektor generalny SMMT, twierdzi, że coraz trudniejsze otoczenie gospodarcze sprawia, iż potrzebne są pilne działania w celu ochrony konkurencyjności brytyjskiej produkcji. Stowarzyszenie wzywa więc rząd m.in. do pomocy w złagodzeniu kosztu energii dla branży motoryzacyjnej. Co ważne, już na początku tego miesiąca Wielka Brytania przedłużyła program pomocy innym energochłonnym branżom (przykładem jest produkcja stali), tak aby lepiej radziły sobie z gwałtownie rosnącymi kosztami za energię elektryczną, które w bieżącym roku, wskutek wojny na Ukrainie, osiągnęły nowe rekordy.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Turcja hubem dla chińskiej motoryzacji?
Redakcja
17/5/2024
Aktualności
Autotorino blisko wejścia do Polski. Gigant podpisał umowę zakupu Mercedes-Benz Warszawa
Redakcja
16/5/2024
Aktualności
Słodko-gorzkie używane
Redakcja
16/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.